مدرسه هوشمند

آموزش هوشمند سازی ساختمان
آبان ۱۸, ۱۳۹۹
کنترل هوشمند موتورخانه-هوش سازه
کنترل هوشمند موتورخانه
آبان ۱۸, ۱۳۹۹
مدرسه هوشمند-هوش سازه

امروزه مدرسه های هوشمند، رویکرد جدید آموزشی محسوب می شوند که شامل ویژگی ها، امکانات و کاربرد هایی هستند که در ادامه مطلب به آن ها می پردازیم.

فایل صوتی این متن

مدرسه هوشمند چیست؟

مدرسه هوشمند یک رویکرد جدید آموزشی محسوب می­شود که با ترکیب فناوری اطلاعات و برنامه ­های درسی سعی دارد تا در فرایند یادگیری و مدیریت مدرسه تغییرات اساسی ایجاد کند.

مدرسه هوشمند از تمامی امکانات و برنامه­ های درسی مدارس سنتی نیز برخوردار است تنها تفاوت آن در این است که مدیریت و کنترل آن­ها به وسیله امکانات رایانه­ای و فناوری اطلاعات انجام می­شود. ارائه خدمات در این گونه مدارس در تمام ساعات شبانه روز امکان پذیر است و دانش ­آموزان، معلمان، اولیا و کادر مدرسه در کنار یکدیگر برنامه­ های خود را پیش می­برند.

دیوید پرکینز و همکارانش در سال ۱۹۸۴ طرح مدرسه هوشمند را در دانشگاه هاروارد با استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان یک شیوه جدید در برنامه­ های آموزش و پرورش ارائه دادند. این طرح بعدها به وسیله اجرا شدن در چند مدرسه مختلف توسعه پیدا کرد تا جایی که امروزه مدارس برخی کشورهای توسعه یافته همچون مالزی از این شیوه آموزشی در برنامه ­های توسعه خود برای تربیت نیروی انسانی استفاده می­کنند.

 

مدرسه هوشمند-هوش سازه

مدرسه هوشمند

 

۴ ویژگی مهم امکانات مدرسه هوشمند

مدرسه هوشمند دارای برخی تجهیزات و امکاناتی است که عبارتند از:

  1. در مدرسه هوشمند دانش ­آموزان به صورت مستقل بر روی مباحث مختلف تفکر می­کنند و خلاقیت و توانمندی خود را به وسیله تجهیزاتی که در اختیار دارند به کار می­گیرند. معلمان، مربیان و اولیاء نیز به واسطه فضای آموزشی حاکم، تمامی توانمندی خود را جهت تقویت و بهبود فرایند آموزش و پرورش دانش­آموزان به کار می­گیرند. در واقع می­توان گفت محیط و فضای مدرسه مشوق دانش ­آموزان برای یادگیری هر چه بهتر است.
  2. در مدرسه هوشمند یک دانش ­آموز نقش خود را به عنوان فردی یاددهنده و یادگیرنده ایفا می­کند. برنامه­ های درسی ارائه شده در این سیستم آموزشی نیز دانش ­آموزان را محدود نمی­کند و به آن­ها اجازه می­دهد تا خیلی فراتر از برنامه ­های درسی خود گام بردارند.
  3. روش تدریس در مدرسه هوشمند بر مبنای دانش ­آموز محوری استوار شده است. و تاکید اصلی آن بر روی تقویت مهارت فکر کردن دانش­ آموزان است.
  4. مدیریت و بهبود فرایند یادگیری دانش ­آموزان با استفاده از جدید­ترین تکنولوژی­ها و فناوری­های روز در مدرسه هوشمند انجام می­شود. به همین دلیل کودکان و دانش ­آموزان مهارت­های لازم برای استفاده از رسانه­ های دیجیتال را کسب می­کنند.

 

برای آموزش هوشمند سازی ساختمان کلیک کنید

 

مقایسه مدرسه هوشمند و سنتی

مدرسه هوشمند در مقایسه با مدرسه سنتی دارای برخی تفاوت‌های مهم است  که از جمله آنها می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. در مدرسه هوشمند فرایند یادگیری در تمام ساعات روز امکان پذیر است و در واقع می­توان گفت این گونه مدارس هرگز تعطیل نمی­شوند. تمامی دانش آموزان از طریق اینترنت و نرم­افزارهای مختلف می­توانند در هر ساعت از شبانه روز در کلاس­های آنلاین و آموزش از راه دور شرکت کنند و به یادگیری دورس مشغول شوند.
  2. نحوه هوشمندسازی مدارس به گونه ­ای انجام می­شود تا دانش ­آموزان برای شرکت در کلاس هوشمند، نیازی به جزوه و کتابهای متعدد نداشته باشند. در یک مدارس هوشمند دانش ­آموزان برای شرکت در کلاس و دنبال کردن مباحث درسی خود فقط به یک لپ­تاپ یا تبلت احتیاج دارند.
  3. ارزیابی دانش ­آموزان در مدارس هوشمند به صورت آنلاین و فوری انجام می­شود که این امر در آمادگی دانش ­آموزان برای آزمون­های متفاوت نقش موثری دارد. علاوه بر این، این امر به معلمان کمک می­کند تا فرایند ارزیابی دانش ­آموزان را به صورت خیلی سریع­تر انجام دهند و نیازی به تصحیح ورقه­ های امتحانی متعدد نداشته باشند.
  4. حضور و غیاب دانش ­آموزان در مدارس هوشمند به صورت هوشمند انجام می­شود. بدین صورت که ورود و خروج دانش ­آموزان با استفاده از کارت­هایی که در اختیار آن­ها گذاشته می­شود، به صورت دقیق ثبت می­شود. به همین دلیل ساعت ورود و خروج دانش ­آموزان کاملا مشخص است. این امر می­تواند نقش موثری در کاهش نگرانی والدین در مورد رسیدن فرزندشان به مدرسه داشته باشد.
  5. ساده و در دسترس بودن ارتباطات دیجیتالی این امکان را فراهم کرده است تا ارتباط دانش ­آموزان و اساتید و معلمان خیلی راحت برقرار شود. به همین دلیل دانش­ آموزان یک مدارس هوشمند می­توانند سوالات درسی و پژوهشی خود را خیلی راحت با اساتید و معلمان در میان بگذارند.

 

ویژگی مدرسه هوشمند-هوش سازه

ویژگی مدرسه هوشمند

 

برای تماشای ویدئوی زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید.

کاربرد امکانات مدرسه هوشمند

مدارس هوشمند از امکانات و تجهیزات متنوعی برخوردار هستند. استفاده از تجهیزات و انواع امکانات مدارس هوشمند این امکان را در اختیار معلمان قرار می­دهد تا به وسیله اینترنت و نرم­افزارهای مختلف بتوانند متناسب با سلیقه دانش ­آموزان به تدریس دورس مختلف بپردازند. از جمله امکانات و تجهیزات مدارس هوشمند می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

بردهای هوشمند

در هنگام هوشمندسازی مدارس از بردهای هوشمند به جای تخته سیاه استفاده می­شود. این بردها به وسیله نرم­افزارهای مورد نیاز نصب می­شوند و امکانات متنوعی را در اختیار دانش آموزان قرار می­دهد. از جمله این امکانات می­توان به ضبط تصاویر و دروس، امکان نوشتن بر روی برد، ورود و خروج فایل صوتی، تصویری و نوشتاری اشاره کرد.

 

زنگ هوشمند

در هنگام مدرسه  هوشمند جهت اطلاع­رسانی دانش ­آموزان از ساعات کلاس، از زنگ هوشمند استفاده می­شود که به صورت کاملا اتوماتیک و خودکار کار می­کند.

 

کامپیوتر، لپتاپ و تبلت

در مدارس هوشمند جهت ارتقا سطح آموزشی دانش ­آموزان و بهبود فراید یادگیری توسط آن­ها از کامپیوتر، لپتاب و تبلت­های هوشمند که بر روی آن­ها برنامه­ های متعددی نصب شده است استفاده می­شود.

 

ویدیو پروژکتور

از دیگر امکانات مدرسه ی هوشمند می­توان به ویدیو پروژکتور اشاره کرد که از آن برای انتقال تصاویر کامپیوتر و لپتاپ بر روی پرده نمایش یا برد هوشمند استفاده می­شود. این امر باعث بهبود فرایند یادگیری دانش ­آموزان از طریق مشاهده تصاویر زنده و جذاب ویدیویی می­شود.

 

سیستم ساختمان هوشمند

در مدارس هوشمند از این سیستم جهت مدیریت مصارف انرژی، مدیریت ورود و خروج افراد، کنترل نور و دمای ساختمان، اطفاء حریق و …. استفاده می­شود.

 

دستگاه حضور و غیاب هوشمند

از این دستگاه برای ثبت کردن زمان دقیق ورود و خروج دانش ­آموزان و کارکنان در مدرسه ی هوشمند استفاده می­شود. این دستگاه می­تواند ساعت ورود و خروج دانش ­آموزان از مدرسه را به اولیاء اطلاع دهد. این کار نقش مهمی در کاهش نگرانی­های والدین از اینکه آیا فرزندنشان به مدرسه رسیده است یا نه دارد.

 

میکروسکوپ دیجیتال

در کلاس­های علوم و زیست­شناسی مدرسه ی هوشمند از میکروسکوپ دیجیتالی استفاده می­شود. این وسیله به دانش­ آموزان کمک می­کند تا با استفاده از ویدیو پروژکتور تصاویری از نمونه­های آزمایشی را بر روی برد یا پرده تماشا کنند.

 

کاربرد امکانات مدرسه هوشمند-هوش سازه

کاربرد امکانات مدرسه هوشمند

 

هزینه هوشمندسازی مدرسه

امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی، هوشمندسازی مدارس یکی از مهمترین و ضروری­ترین کارهایی است که برای پیشرفت دانش ­آموزان باید انجام داد. برای این کار در ابتدا لازم است تجهیزات مورد نیاز یک مدرسه ی هوشمند نظیر رایانه، مانیتورهای لمسی، ابزار نمایش تصاویر یا ویدیو پروژکتور و … را تهیه کرد. هر کدام از این تجهیزات با درجه کیفی و برندهای متنوعی تولید و ساخته می­شوند که این امر باعث تنوع قیمت آن­ها نیز می­شود. برای آگاهی از هزینه و قیمت این تجهیزات مدرسه ی هوشمند می توان به نمایندگی فروش محصولات هوشمندسازی مدارس در سطح کشور مراجعه کرد.

 

بیشتر بخوانیم : هوشمند سازی چیست؟

 

عنوان سوالات

۱مدرسه هوشمند چیست؟
مدرسه هوشمند یک رویکرد جدید آموزشی محسوب می­شود که با ترکیب فناوری اطلاعات و برنامه ­های درسی سعی دارد تا در فرایند یادگیری و مدیریت مدرسه تغییرات اساسی ایجاد کند
۲مدرسه هوشمند شامل چه امکاناتی می باشد؟
در مدرسه هوشمند فرایند یادگیری در تمام ساعات روز امکان پذیر است-نحوه هوشمندسازی مدارس به گونه­ای انجام می­شود تا دانش ­آموزان برای شرکت در کلاس هوشمند، نیازی به جزوه و کتاب­های متعدد نداشته باشند-ارزیابی دانش ­آموزان در مدارس هوشمند به صورت آنلاین و فوری انجام می­شود که این امر در آمادگی دانش ­آموزان برای آزمون­های متفاوت نقش موثری دارد
۳تجهیزات مدارس هوشمند چیست؟
برد های هوشمند-زنگ هوشمند-ویدیو پروژکتور

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

تماس با ما