پارکینگ هوشمند

کنترل هوشمند موتورخانه-هوش سازه
کنترل هوشمند موتورخانه
آبان ۱۹, ۱۳۹۹
تجهیزات خانه هوشمند-هوش سازه
تجهیزات خانه هوشمند
آبان ۱۹, ۱۳۹۹
پارکینگ هوشمند-هوش سازه


در این مقاله به یکی از مهم ترین راهکارهایی که برای رفع مشکل جای پارک رانندگان و همچنین جلوگیری از آلودگی هوا و ترافیک ایجاد شده است، یعنی پارکینگ هوشمند به اضافه ی کاربردهای آن، نکات و انواع آن می پردازیم.

 

فایل صوتی این متن

پارکینگ هوشمند چیست؟

امروزه به دلیل افزایش تعداد خودروها در سطح شهر، پیدا کردن جای پارک به یکی از معضلات رانندگان تبدیل شده است. معضلی که موجب افزایش آلودگی هوا، ترافیک و هدر رفت وقت شهروندان می­شود. راهکارهای مختلفی برای رفع این مشکل وجود دارد. یکی از ایده­ های نو در رابطه با این موضوع پارکینگ هوشمند خودرو یا پارکینگ اسمارت (Smart parking) نام دارد. چندین سال از اجرای این راهکار در کشورهای توسعه یافته می­گذرد. البته شکل جدید آن به لطف پیشرفت در زمینه اینترنت اشیاء، تفاوت­ های زیادی با مدل قدیمی دارد.

 

کاربرد پارکینگ هوشمند و امکانات آن

سیستم پارک هوشمند به راننده برای یافتن جای پارک مناسب در کمترین زمان ممکن کمک می­کند. همچنین با این کار فضا به شکل درست مدیریت شده و مساحت مورد نیاز برای پارک خودرو به حداقل می­رسد. نتیجه این کار کاهش ترافیک، کاهش هزینه ­های مدیریتی و کاهش آلودگی هوا است.

  • صرفه­ جویی در وقت
  • صرفه­ جویی در انرژی
  • افزایش امنیت خودروهای پارک شده
  • محاسبه هزینه پارک در کم­ترین زمان و پرداخت از طریق برنامه

 

پارکینگ هوشمند-هوش سازه

پارکینگ هوشمند

 

مقایسه پارکینگ هوشمند و عادی

پارک خودرو در سطح شهر به شکل سنتی معایب بسیاری دارد. سردرگمی رانندگان برای یافتن جای خالی، ترافیک زیاد، آلودگی هوا و امنیت پایین از جمله معایب این روش هستند. در نتیجه در شهرهای بزرگ یافتن یک جایگزین مناسب برای پارکینگ­های سنتی ضرورت دارد. در پارکینگ اسمارت همان فضا با استفاده از تجهیزات نوین و به­روز بهینه می­شود. در نتیجه فرد از هر نقطه شهر، نزدیکترین پارکینگ خالی را شناسایی کرده و بدون صرف وقت اضافه در مکان حاضر می­شود.

 

بیشتر بخوانیم : کنترل هوشمند موتورخانه چیست؟

 

۴ نکته کلیدی در رابطه با پارکینگ هوشمند و سیستم آن

در رابطه با در رابطه با پارکینگ­های هوشمند نکات زیر حائز اهمیت است:

  • هزینه پرداختی به ازای استفاده از خدمات پارک هوشمند بر اساس نوع پارکینگ، مدت زمان استفاده، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت محل تعیین می­شود.
  • اجراسازی برنامه پارکینگ اسمارت شهری تاکنون در ایران به مرحله قابل توجهی نرسیده است. زیرا اطلاعات مربوط به پارکینگهای خیابانی کامل نیست و همکاری سازمان­های دولتی و خصوصی با شرکت­های فعال در این زمینه وجود ندارد.
  • علاوه بر پارکینگ­های عمومی و خصوصی این سیستم قابل اجرا در دانشگاه­ها، شرکت­های خصوصی و دولتی، مراکز درمانی، دانشگاه­ها، فرودگاه، فروشگاه­های زنجیره­ای است.
  • امکان اتصال و یکپارچگی این برنامه­ها با سیستم­های کنترل تردد و دوربین­های پلاک­خوان نیز وجود دارد. در این صورت اطلاعات خودرو ثبت و در زمینه­های مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

کاربرد پارکینگ هوشمند-هوش سازه

کاربرد پارکینگ هوشمند

 

تجهیزات پارکینگ هوشمند

از جمله تجهیزات به کار رفته در ساخت پارکینگ اسمارت می­توان به سنسور، گیت­وی، پلتفرم مدیریت داده و اپلیکیشن مربوطه اشاره کرد. نصب سنسور در محل پارکینگ برای اطلاع مدیریت از خالی یا پر بودن محل پارک انجام می­شود. این سنسورهای بی­سیم در دو مدل، روی زمین، بالا یا کنار محل پارک قرار می­گیرند.

سنسورهای اولتراسوند (Ultrasound)، وظیفه ارسال امواج در محدوده ۵۰-۲۵ کیلوهرتزی را بر عهده دارند. این سنسورها بیشتر برای پارکینگ­های داخلی به کار گرفته می­شوند. اما نوع مغناطیسی (Magnetic) در زمین کاشته و از طریق اجسام فلزی نزدیک خود متوجه وجود یا عدم وجود خودرو می­شوند. دماهای بسیار بالا (۸۵+) یا بسیار پایین (۴۰-) مشکلی در عملکرد این سنسورها ایجاد نمی­کند. هوشمندسازی پارکینگ­های شهری معمولاً نیازمند سنسورهای مغناطیسی است.

در صورت استفاده از قفل هوشمند به جای سنسور از پارک شدن سایر خودروها در مکان رزرو شده نیز جلوگیری به عمل می­آید. جمع آوری اطلاعات توسط سنسورها و ارسال آنها به پلتفرم مدیریت بر بستر اینترنت انجام می­شود. به همین منظور گیت­وی برای ایجاد پوشش شبکه در محل مورد استفاده قرار می­گیرد. پلتفرم مدیریت به محض دریافت اطلاعات صحت آنها را ارزیابی و به درخواست کاربران (از طریق وب یا اپلیکیشن) پاسخ می­دهند. دسترسی به اپلیکیشن یا برنامه در سطوح مختلف برای کاربران، پارکبانان و مدیران امکان­پذیر است.

 

انواع پارکینگ هوشمند

هوشمندسازی پارکینگ به دو شکل در دسترس قرار دارد. شکل قدیمی با تجهیزاتی همچون دوربین پلاک خوان و سیستم کنترل تردد انجام می­شود. فرآیندی که بیشتر در پارکینگ­های سازمانی و محیط­های بسته کاربرد دارد. اما امروزه و به واسطه اینترنت اشیا پارکینگ اسمارت معنای گسترده­تر و جدیدتری پیدا کرده است. پارکینگ اسمارت امروزی به معنای استفاده از اپلیکیشن برای آگاهی از فضای خالی پارک در نزدیکی راننده است.

این کار نیازمند نصب سنسور (اولتراسونیک یا مغناطیسی) و سخت افزار در فضای پارکینیگی اطراف است. به این ترتیب وضعیت پارکینگ هر لحظه به پلتفرم مدیریت ارسال و در دسترس رانندگان قرار می­گیرد. در شرایطی که دسترسی به فضای خالی برای پارک وجود نداشته باشد، ساخت پارکینگ مورد توجه قرار می­گیرد؛ به عنوان مثال می­توان به پارکینگ برجی، چرخ فلکی (روتاری) جکی و پازلی اشاره کرد.

 

بیشتر بخوانیم : هوشمند سازی چه کاربرد هایی دارد؟

 

اتوماسیون پارکینگ هوشمند چیست؟

اتوماسیون پارکینگ به معنای استفاده از تجهیزات به روز برای خودکار و اتوماتیک کردن پارک خودرو است. این سامانه هوشمند متشکل از بخش نرم­افزاری و سیستم شناسایی می­باشد. شناسایی در روش هوشمند با استفاده از تگ­های متصل به شیشه خودروها انجام می­شود. آنتن ­های موجود در پارکینگ تگ­ها را به محض ورود یا خروج شناسایی و ثبت می­کنند. اما در روش کارتی فرد برای ورود به پارکینگ یا خروج از آن از گیت­های کارت­خوان برای ثبت اطلاعات خود استفاده می­کند. جلوگیری از ورود افراد غیرمجاز، تعیین خودکار هزینه، امکان گزارش گیری از ورود و خروج خودروها از مزایای اتوماسیون پارکینگ اسمارت است.

 

برای تماشای ویدئوی زیر فیلتر شکن خود را روشن کنید.

 

پارکینگ هوشمند شهری

امروزه به دلیل افزایش جمعیت در شهرهای بزرگ و به طبع آن رشد چند برابری خودرو در سطح شهر پارکینگ اسمارت شهری به یکی از نیازهای اصلی تبدیل شده است. فضای پارکی به شکل سنتی پاسخگوی نیاز حجم زیادی از خودروها نیست و موجب ترافیک، اتلاف وقت، آلودگی هوا، افزایش مصرف سوخت و سردرگمی شهروندان می­شود. مزایای پارکینگ اسمارت تنها مربوط به شهروندان نیست. بلکه مدیران نیز از مزایای آن بهرمند می­شوند. کاهش حضور نیروی انسانی برای مدیریت فضای پارک سود زیادی متوجه مدیران می کند. همچنین به واسطه استقبال شهروندان درآمد بیشتری از ناحیه فروش حق پارک عاید مدیران شهری می­شود.

 

تجهیزات پارکینگ هوشمند-هوش سازه

تجهیزات پارکینگ هوشمند

 

نتیجه­ گیری

راهکارهای مختلفی برای رفع ترافیک شهری و آلودگی روزافزون هوا ارائه شده است. از جمله بهترین و مناسب­ترین راهکارها می­توان به پارکینگ هوشمند خودرو اشاره کرد. مزایای فراوان موجب گسترش روزافزون این فضاها در سراسر جهان شده است. کاهش مصرف انرژی، کاهش آلودگی هوا، ترافیک و صرف وقت کمتر در خیابان از مزایای این روش است.

 

بیشتر بخوانیم : مزایای خانه هوشمند چیست؟

 

عنوان سوالات

۱پارکینگ هوشمند چیست؟
امروزه به دلیل افزایش تعداد خودروها در سطح شهر، پیدا کردن جای پارک به یکی از معضلات رانندگان تبدیل شده است. معضلی که موجب افزایش آلودگی هوا، ترافیک و هدر رفت وقت شهروندان می­شود. یکی از ایده­ های نو در رابطه با این موضوع پارکینگ هوشمند خودرو یا پارکینگ اسمارت (Smart parking) نام دارد.
۲پارکینگ هوشمند چه کاربرد هایی دارد؟
صرفه جویی در وقت-صرفه جویی در انرژی-افزایش امنیت خودروهای پارک شده-محاسبه هزینه پارک در کم­ترین زمان و پرداخت از طریق برنامه
۳ اتوماسیون پارکینگ هوشمند چیست؟
اتوماسیون پارکینگ به معنای استفاده از تجهیزات به روز برای خودکار و اتوماتیک کردن پارک خودرو است و این سامانه هوشمند متشکل از بخش نرم ­افزاری و سیستم شناسایی می­باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

I agree to these terms.

تماس با ما